КУЛЬТУРНО-ОСВІТНЯ ДІЯЛЬНІСТЬ ЦЕНТРАЛЬНОЇ МІСЬКОЇ БІБЛІОТЕКИ ІМЕНІ МАКСИМА ГОРЬКОГО

КУЛЬТУРНО-ОСВІТНЯ ДІЯЛЬНІСТЬ ЦЕНТРАЛЬНОЇ МІСЬКОЇ БІБЛІОТЕКИ ІМЕНІ МАКСИМА ГОРЬКОГО

Одним з важливих учасників сучасної системи соціальної комунікації є бібліотека. На сьогодні вона відіграє багатопланову роль в інформаційному просторі, що дає змогу переглянути її місце в системі соціальної комунікації, функції, ознаки тощо.

Бібліотеку вважали місцем збереження чи колекціонування книг, центром зібрання опублікованих документів.

Традиційно виокремлюють такі функції бібліотеки:

·      інформаційну, що полягає в забезпеченні доступу до інформації, задоволенні інформаційних потреб читачів;

·      культурну, адже бібліотека забезпечує духовний розвиток читачів, залучає їх до цінностей вітчизняної та світової культури, створює умови для репродуктивної і продуктивної культурної діяльності;

·      просвітницьку функцію, що полягає у сприянні освіті і вихованню особистості через надання інформаційних ресурсів та послуг, формуванні інформаційної культури всього суспільства.

Загалом бібліотека – це не місце накопичення інформації. Головне – зробити інформацію доступною. Бібліотека повинна забезпечувати доступ до інформаційних ресурсів і слугувати інформаційними брамами, відіграючи важливу роль у розвитку інформаційної грамотності та культури своїх користувачів. Це буде досягнуте тільки за умови якісно нового рівня обробки і розповсюдження інформації [1, с.1].

У наш час бібліотека поширилась в Інтернет-мережах та набула світового масштабу. Тому найголовнішою функцією бібліотеки можна вважати просвітницьку, що допомагає формувати у відвідувачів високу культуру, патріотизм, естетичне ставлення до дійсності, ознайомлення з новими тенденціями, дозволяє через книгу доторкнутися до прекрасного та чогось невідомого та багато іншого.

Центральна міська бібліотека імені Максима Горького м. Кременчук так само є фундатором освіти, культури та просвітництва у місті. Ідея створення її виникла в колі Кременчуцької інтелігенції ще в 1859 році. Бібліотека завжди посідала помітне місце серед культурних і просвітницьких осередків міста.

У своїй діяльності ЦМБ ім. М. Горького зініційовує та займається підготовкою великої кількості просвітницьких заходів, таких як:

·           заходи, спрямовані на ознайомлення з новинками художньої літератури;

·           тематичні виставки, присвячені ювілеямі пам’ятним датам;

·           зустрічі з читачами;

·           лекції для студентів щодо організаційної структури бібліотеки;

·           тематичні заходи різного характеру.

Так, щодо заходів, спрямованих на ознайомлення з новинками художньої літератури, то особливої уваги заслуговує організація зустрічі школярів, студентів та всіх бажаючих із талановитим письменником О. Пантелеєм, що відбулася 30 листопада 2012 року. Автор презентував свою збірку «Вибрані твори» у двох томах.

Тематичні виставки, присвячених ювілеям і пам’ятним датам, також організовуються регулярно. Наприклад, 21 січня 2013 року відбулося офіційне відкриття виставки книг, присвяченої 120-річчю ЦМБ ім. М. Горького. У всіх чотирьох відділах бібліотеки були представлені оригінальні експозиції. Відділ технічної літератури оформив виставку у вигляді величезного розкішного корабля під назвою «Вітер змін: миттєвості нашого життя». На вітрилах корабля були фото з подій та життя відділу у хронологічній послідовності.

Спеціалісти з відділу юнацької літератури вразили своїх відвідувачів креативом. Їх виставка була зроблена у вигляді триповерхової піраміди, де розташувалися найвідоміші та найкращі книги світу. Розглядати піраміду можливо було по колу, або згори вниз, або по сходинках. Кожен екземпляр був прикрашений зробленою власноруч медаллю чи анотацією з коротким цікавим фактом.

Не менш вражаючу виставку підготував відділ мистецтв. Автори поєднали картини з книгами та придумали символічну назву «Книга в мистецтві. Мистецтво книг». Ця виставка поєднує в собі демонстрацію і літератури з мистецтвознавства, і репродукції відомих полотен.

Відділ літератури іноземними мовами підготував виставку для всіх поціновувачів оригінальних та цінних видань. Відвідувачі мали змогу потримати в руках та навіть погортати дорогоцінні та рідкісні екземпляри.

Окрім того, на цій експозиції були представлені книги Гете та Шиллера, які були опубліковані в ХІХ столітті. Читачам було цікаво доторкнутися до шедеврів світової класики. Свято завершилось цікавими конкурсами для відвідувачів, де вони мали змогу вобороти не тільки призові місця, а й отримати незабутні враження.

Також бібліотека підготувала зустріч зі своїми прихильниками, де показували власноруч підготовлений фільм «120 років з читачами і для читачів». У ньому автори висвітлили діяльність бібліотеки як храму знань та розповіли її історію. Були представлені раритетні фото, вирізки з тодішніх газет, архівні дані – усе це збиралося по зернятках, щоб місто дізналась про людей, які не дали шансу Кременчуку втратити репутацію освіченого і культурного міста.

Крім того, запам’яталась відвідувачам виставка з нагоди святкування 200-річчя Тараса Григоровича Шевченка. На ній були представлені його твори і репродукції картин, що дало можливість відвідувачам ще раз доторкнутися не лише до його письменницького таланту, але й до таланту художника.

Не забуває бібліотека і про своє майбутнє, активно співпрацюючи з кафедрою українознавства Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського. Сприяючи підготовці майбутніх фахівців-бібліотекарів, працівники бібліотеки неодноразово запрошували студентів напряму «Документознавство та інформаційна діяльність» для ознайомлення з організаційною структурою бібліотеки. Студентам розповідали особливості організації кожного відділу, показували рідкісні екземпляри книг, організовували екскурсії не тільки по читацьких залах та зовнішніх структурах, але й надавали змогу побачити внутрішню структуру та детально з нею ознайомитись.

Нещодавно, 14 листопада 2013 року, було проведено зустріч з учнями ПТУ № 6, присвячену Дню українського козацтва. У цілому до цієї дати працівники бібліотеки для дорослих провели ряд цікавих заходів, за допомогою яких молоде покоління українців змогло більше дізнатися про славне історичне минуле батьківщини. Гості заходу з інтересом переглянули відеоролик «Обличчя історії. Богдан Хмельницький», віртуально побували на битві під Берестечком. Під зворушливі ритми «Запорозького маршу» учасники урочистого зібрання взяли участь у літературному монтажу і відчули себе нащадками славних українських козаків.

До уваги відвідувачів у бібліотеці організована книжкова виставка «Козаки з Батьківщини», на якій представлені книги, що документально й у художньо-літературній обробці висвітлюють події з історії козацтва.

Цій події був присвячений і вечір історичної пам’яті «Ми роду козацького діти, землі української цвіт».

Бібліотекарі ставили собі на меті ознайомити юнацтво з періодом козаччини в історії України та найвідомішими і видатними діячами того часу, прищепити молоді шанобливе ставлення до власної історії, почуття гордості за нашу державу. Під час заходу звучали уривки з українських народних дум та пісень про козаків, демонструвалися слайди із зображенням життя та побуту часів козаччини.

Одним з яскравих прикладів тематичних заходів Центральної міської бібліотеки імені Максима Горького є «Читаючий тролейбус». 12 вересня цього року у рамках буккросингового проекту бібліотекарі роздали кременчужанампонад 300 книг. Буккросінг (обмін книжками) у тролейбусі – для Кременчука явище незвичайне. Ідея виникла саме в ЦМБ ім. М. Горького, а в тролейбусному управлянні її підтримали та допомогли реалізувати.

Метою такого заходу є популяризація серед кременчужан читання, а заразом і електротранспорт. Присвятили захід Всесвітньому дню бібліотеки та Дню міста. Книги, які використовувались у буккросингу, збирали з початку року: їх приносили до бібліотеки читачі, а також бібліотека надавала книги, які є у фондах у кількох примірниках. Після такого заходу книги розійшлись по всьому місту, і кожен, прочитавши книгу, зможе передати її своїм рідним чи друзям.

Таким чином, бібліотека подарувала книгам друге дихання, а читачам – можливість ознайомитися з новими для них літературно-художніми творами. Крім того, бібліотека не обмежувала у виборі книги своїх читачів. Усі пасажири святково прикрашеного тролейбуса мали змогу вибрати будь-яку із запропонованих їм 300 книг. Таку акцію наша бібліотека запозичила у своїх колег із Чернігова та Львова, де минулого року проводилась така акція.

Розуміння процесу історичного розвитку бібліотек, питання ставлення до культурної спадщини набуває особливої актуальності в сучасних умовах реалізації важливої функції бібліотечного відновлення, її значущості як фундаменту культури, документної пам’яті людства. Так само і Центральна міська бібліотека імені Максима Горького, маючи понад 120-річну історію, посідає помітне місце серед культурних і просвітницьких осередків міста Кременчук. Ця бібліотека є не тільки місцем для збереження книг, але ще й відіграє велику роль у науковій, освітній, культурній сферах життя кременчужан, допомагає пізнати історію бібліотеки та історію рідного краю в цілому.

 

ЛІТЕРАТУРА

1.        Шушковська О. П. Основні функції, завдання і напрями діяльності бібліотеки на 2011–2012 навчальний рік / О. П. Шушковська, О. Ф.Онісковець // Зеленогірська ЗОШ І-ІІІ ступенів [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zelenogorsckaia.org/shkolnaya-biblioteka/16-osnovni-funktsiji-zavdannya-i-napryami-diyalnosti-biblioteki-na-2011-2012-navchalnij-rik.html

АВТОР: УДОВЕНКО АЛЬОНА ЮРІЇВНА