Олександр Скирда — лицар на залізному коні
Олександр Скирда — лицар на залізному коні. Шквал емоцій, ревіння моторів, високий рівень адреналіну в крові і хмари піднятого в повітря колесами мотоциклів пилу – все це єдине спортивне свято мотокросу. Мотокросмени зазвичай свої змагання турнірами не називають, а використовують традиційний термін «мотокрос».
Післявоєнний кременчуцький мотокрос розвинувся з мотоболу. Мотоцикли, які придбавалися для мотоболу, згодом перероблялися під мотокрос. На цих машинах і з’явилися перші чемпіони Кременчука. Так, Г.В. Глансков виховав братів Рузієвих: Віталія (срібний призер чемпіонату СРСР) і Геннадія (майстер спорту СРСР, чемпіон СРСР); Сергія Терентьєва і нашого ювіляра — майстра спорту Олександра Скирду.
Олександр Васильович Скирда народився 20 травня 1963 році в с.Чечелеве. Закінчив школу №7 у Крюкові. Був досить активним і небайдужим до спорту. Тому з 1977 р. він почав займатися класичною боротьбою у Крюківського тренера Миколи Миколайовича Андрусенка. А в 1979 році Олександр зацікавився мотоспортом і вже цього ж року посів ІІІ місце на чемпіонаті з мотокросу в класі 125 см3 серед чоловіків.
В 1981 році Олександр Васильович закінчив ПТУ-6 в Кременчуці і став водієм. В цей же час він бере активну участь у гонках мотокросменів під номерами 10 та 37. В 1980 та 1981 рр. в Хоролі він став чемпіоном області, в 1982 р. – чемпіоном на змаганнях в Комсомольську (зараз Горішні Плавні). В 1984-му брав участь у «заїзді зірок» і в загальному заїзді посів 1 місце, а в особистому – 2 місце. В 1987 році посів 3 місце в Чемпіонаті УРСР. В 1991 р. під № 59 Олександр брав участь в гонках в Хоролі.
Поряд з мотокросом з 1984 р. Олександр Васильович брав участь у новому виді мотоциклетного спорту – тріалі, який в середині 80-х років у багатьох країнах світу набув широкого розповсюдження. Змагання проводилися на трасах з лісистими, гірськими й піщаними ділянками, великою кількістю природних і штучних перешкод. Міжнародна федерація мотоспорту з 1980 р. проводила щорічно п’ятиетапний чемпіонат світу з тріалу. Враховуючи велику популярність цього виду спорту серед мотокросменів, федерація мотоспорту у 1885 році включила тріал у програму республіканських змагань. Перший чемпіонат України відбувся в Луцьку. За збірну команду Полтавщину виступали спортсмени міського спортивно-технічного клубу ДТСААФ – майстер спорту СРСР Геннадій Рузієв, кандидати в майстри спорту Віталій Рузієв, Сергій Лазарєв та Олександр Скирда. У перший день змагань наша команда упевнено провела гонку на мотоциклах класу 350 см3. І Олександр Скирда в цій запеклій боротьбі за перемогу став другим призером республіки.
В 90-х роках мотокрос в нашому місті удосконалився. Наші мотокросмени почали виїжджати на змагання на нових мотоциклах «Honda». В цей час команда «Вагонобудівник» була єдиною в Україні професійною командою, яка привозила до Кременчука медалі найвищих ґатунків. Так, Скирда Олександр здобуває одну з найважливіших в його житті перемог. Він посів ІІІ місце в Чемпіонаті СРСР з мотокросу, і був нагороджений медаллю державного комітету СРСР з фізичної культури і спорту. Для нього ця відзнака є найціннішою, тому що вона найважче дісталася.
Після проголошення незалежності України Олександр Скирда брав участь і посідав перші місця не лише на обласних та всеукраїнських перегонах, а й був переможцем на міжнародних змаганнях. Так, наприклад, в 1992 р. він став бронзовим призером турніру СНГ. А 21 вересня 1997 р. посів 2 місце на чемпіонаті Польщі з мотокросу у відкритому класі в Любліні у складі спортивного клубу «Єврокрос».
Щороку Олександр Скирда покращував свої результати. Постійні тренування, вдосконалення свого транспорту та велика робота над собою і неабиякі затрати і часу, і коштів приводили до чисельних перемог. Так, 10 жовтня 1999 року Олександр Васильович завоював медаль Федерації мотокросу за ІІ місце на Кубку України по мотокросу, що проходив у столиці. Наступного року на Чемпіонаті з мотокросу (І ліга, клас до 500 куб.см) Скирда Олександр вийшов переможцем. У 2008 році в Боярці Скирда здобув Кубок України К-П «Спорт для всіх», посівши друге місце з мотокросу. 2009 був урожайним роком для Олександра Скирди. Так, він відзначився на мотокросі в Комсомольську, 4-5 квітня у Чернівцях здобув медаль на Чемпіонаті України з мотокросу в категорії «ветерани» за ІІІ місце. Буквально через кілька днів, 11-12 квітня, на 3 етапі молодіжного Чемпіонату України в Запоріжжі на приз В.Кавінова Олександр Скирда під №12 став срібним призером. А в травні на Чемпіонаті України з мотокросу в Гадячі він знову опинився другим.
В середині серпня 2013 року на відкритому кубку Кременчука з мотокросу в групі «ветеран група «В» Скирда став срібним призером; 25-26 квітня 2015 року Олександр Васильович посідає друге місце у всеукраїнських змаганнях з мотокросу клас «ветеран» в Мелітополі, а у вересні цього ж року – він бронзовий призер в Чемпіонаті України з мотокросу пам’яті Валерія Доценка, що проходив в м. Кіровоград (зараз Кропивницький) та срібний призер чемпіонату з мотокросу в м. Ніжин.
Два роки тому на Першому етапі Кубка України з мотокросу клас «ветерани 2» в Комсомольську Олександр Скирда став непереможним. І це лише деякі з його численних перемог.
Вчора, 20 травня, Олександру Васильовичу виповнилося 55 років. Хто на встиг привітати його з такою датою – не пізно і сьогодні. Від імені краєзнавчого музею щиро вітаю вершника на залізному коні, вірного лицаря спорту відважних! Залишайтеся чемпіоном і у спорті, і в житті!
Ілюстрації з фондів, архіву музею та особистого архіву О.В.Скирди
Старший науковий співробітник
Вікторія Ширай