ОСКАРОНОСНИЙ КРЕМЕНЧУЖАНИН ДМИТРО ТЬОМКІН

ОСКАРОНОСНИЙ КРЕМЕНЧУЖАНИН ДМИТРО ТЬОМКІН. ШЛЯХ ВІД КРЕМЕНЧУКА ДО США ТА ЄВРОПИ

ОСКАРОНОСНИЙ КРЕМЕНЧУЖАНИН ДМИТРО ТЬОМКІН

ОСКАРОНОСНИЙ КРЕМЕНЧУЖАНИН ДМИТРО ТЬОМКІН. Дмитро Тьомкін – американський композитор, який писав музику переважно у сфері кіно, чотирикратний лауреат премії «Оскар».
А народився він у Кременчуці Полтавської губернії 20 червня 1895 року. Його батько, Зіновій Іонович Тьомкін, був лікарем і на початку 1890-х років відкрив медичну практику в Кременчуці. Мати – Марія Давидівна Тартаковська – представниця однієї з найвідоміших єврейських сімей міста, була вчителькою музики і викладала гру на фортепіано. Саме мати давала перші уроки музики маленькому Дмитру. У 1900 році сім’я Тьомкіних жила в будинку по вул. Херсонській (потім вул. К. Маркса, зараз – вул. Лейтенанта А. Покладова). А в 1904 році родина переселилася на вулицю Докторську (потім називалася вулиця Радянська, зараз – вулиця Академіка Маслова).
В 1913 році, коли Дмитру виповнилося 18 років (а не тринадцять, як часом помилково вважають), він став студентом Петербурзької консерваторії. Там він навчався по класу фортепіано у Фелікса Блуменфельда та Ізабелли Венгерової, а по класу композиції – в Олександра Глазунова. Поки навчався, заробляв собі на життя уроками музики та супроводженням німих фільмів, що дало йому перший досвід у кіномузиці. В 1921 році Тьомкін виїхав до Берліна, тому що життя в більшовицькій Росії давало небагато надії на успіхи в музичній кар’єрі.
В Берліні молодий піаніст брав уроки у Феруччо Бузоні, італійського композитора. В 1924 році Дмитро Тьомкін виїхав на гастролі до Парижа, а звідти, за рекомендацією видатного російського співака Федора Шаляпіна – до Сполучених Штатів Америки, де спочатку акомпанував балетній трупі, в якій зустрів свою майбутню дружину Альбертіну Раш. В 1928 році Тьомкін мав величезний успіх у Парижі, де виступив як соліст на європейській прем’єрі фортепіанного концерту Джорджа Гершвіна.
В 1929 році починається голівудська кар’єра Тьомкіна, якою він попервах завдячував своїй дружині. З початку 1930-х років він стає одним з провідних композиторів Голівуду. Особливий успіх мала його музика до «ковбойських» фільмів, вестернів. На запитання, як людина зі слов’янських теренів може так добре відчувати й втілювати в музиці поезію рівнин американського Заходу, композитор відповів, посилаючись на своє походження з України: «Бо степ скрізь є степом!»
Під час Другої світової війни Тьомкін написав музику до багатьох документальних стрічок, за що отримав спеціальну нагороду від американського військового міністерства.
В 1953 р. відбувся справжній тріумф: композитор Тьомкін отримав одразу два «Оскари» — за музику до фільму «Рівно опівдні» та за пісню «Do Not Forsake Me Oh My Darlin» з того ж таки фільму. Ще двома «Оскарами» Американська кіноакадемія вшанувала нашого земляка за музику до фільмів «Високий та могутній» в 1954-1955 рр. та «Старий та море» в 1958-1959 рр. за повістю Е.Хемінгуея.
Тьомкін не лише писав кіномузику, але й виступив як продюсер в відомому американському вестерні «Золото Маккени» в 1969 році.
В 1967 році, поховавши кохану дружину Альбертіну та переживши напад грабіжників, Дмитро Тьомкін знову виїхав до Європи, де й мешкав до кінця свого життя.
Серед його доробку останніх років – музика до фільму «Чайковський», знятий на кіностудії «Мосфільм» в 1971 р. Він був нагороджений двома французькими орденами Почесного легіону (кавалер та офіцер ордену) та іспанським Хрестом кавалера Ордена Ізабелли Католицької.
Серед нагород Дмитра Тьомкіна є також шість «Золотих глобусів»: за найкращу музику до фільмів «Рівно опівдні» (1953 р.) та «Аламо» (1961 р.), «Гармати острова Навароне» (1962 р.) та «Падіння Римської Імперії» (1965 р.), за найкращу пісню «Безжалісне місто» з однойменного фільму (1962 р.) та «Світ цирку» з однойменного фільму (1965 р.).
У 1972 році Тьомкін одружився вдруге. Його обраницею стала англійка Олівія-Синтія Петч, разом з якою він оселився в Лондоні (Великобританія), де прожив останні роки життя.
Помер Дмитро Зіновійович Тьомкін 11 листопада 1979 р. в Лондоні на 85-у році життя, але поховали його там, де він прославився – у Каліфорнії, в Сполучених Штатах Америки.
У Голівуді його пам’ятають до цього часу. А Кременчук дізнався про свого знаменитого земляка порівняно недавно.
Дружина Тьомкіна Олівія-Синтія приїздила в 2013 році на джазовий фестиваль «Тьомкінські дні» на батьківщину свого чоловіка – у Кременчук, місто, де він народився і навчився музиці.
І в поточному році, 27 квітня, теж пройшов фестиваль в Кременчуці. Це був уже шостий Міжнародний джазовий фестиваль «ENERGY» імені Дмитра Тьомкіна, який відбувався в Міському Палаці культури.
Ми пишаємося «оскароносним» композитором, нашим земляком, кременчужанином Дмитром Тьомкіним.

Ілюстрації з архіву музею та з відкритих джерел.

Селезньова І.Г. – зав. відділом
науково-освітньої роботи