СПОРТИВНІ ЮВІЛЕЇ ТА ЮВІЛЯРИ КРЕМЕНЧУКА

СПОРТИВНІ ЮВІЛЕЇ ТА ЮВІЛЯРИ КРЕМЕНЧУКА

СПОРТИВНІ ЮВІЛЕЇ ТА ЮВІЛЯРИ КРЕМЕНЧУКА

СПОРТИВНІ ЮВІЛЕЇ ТА ЮВІЛЯРИ КРЕМЕНЧУКА Без минулого немає майбутнього… Тому із року в рік ми згадуємо визначні події та імена видатних людей нашого міста, віддаючи їм данину пам’яті та пошани. І сьогодні я розповім землякам про деякі ювілеї в спортивному житті Кременчука.
В 1920-х роках скрізь у містах і містечках при клубах, де головним завданням було соціальне виховання, створювалися спортивні гуртки. А в Кременчуці вже СТО РОКІВ ТОМУ, в травні 1918 р., при клубі ім. К.Маркса в Народній аудиторії по вул. Пушкінській був створений гурток «Металіст», куди входив ряд популярних спортсменів, таких як Швидченко Олександр Миколайович, Болоцьких Йосип, Дерев’янко Микола, Розенфельд, Канєвський Йосип, Прядко Іван, Умеренко Явдоха, Мельников Микола, Ракітін, Дземедовіч Іван. Команда «Металіст» вважалася однією з кращих в гандболі та футболі. Так, наприклад, команда «Металіст», до якої входили чудові гравці: Гриневич Олексій, Швидченко Олександр Миколайович, Дранников Абрам, Мельников Микола, Кравець Юзеф, Швидченко Григорій Миколайович, в 1926 році зайняла перше місце по гандболу в Кременчуці.
Для проведення спортивних баталій потрібна була спортивна «арена». Тому в кінці 1920-х рр. почали відкриватися стадіони, які згодом збирали величезну кількість глядачів і спортсменів. Серед них був і стадіон заводу «Дормаш», який знаходився на тій самій території, що й зараз.
90 РОКІВ тому 2 травня 1928 року відкрився стадіон ім. 1-го Травня. Він знаходився на вулиці Гагаріна, яка раніше називалася Покровською.
Всі ми знаємо, що в основному події створюють люди. Згадаємо імена тих, хто залишив слід в історії спорту Кременчука.
75 РОКІВ тому, в 1943 р., народився один з найбільших прихильників городкового спорту в Кременчуці, який підняв цей вид спорту до неймовірних висот — Севрюк Микола Петрович — майстер спорту СРСР, доцент кафедри фізичного виховання КрНУ, заслужений тренер України. В 1971 р. Микола Петрович закінчив Одеський педагогічний інститут імені К.Д.Ушинського. В 1973 р. переїхав з Одеси до Кременчука, працював на автомобільному заводі інструктором по спорту, заступником голови спортивного клубу «КрАЗ», директором школи олімпійського резерву з легкої атлетики, і весь цей час вів спортивну секцію з городкового спорту. Заводська команда під його керівництвом постійно посідала перші місця в міських та обласних змаганнях. До збірної команди міста, яку тренував Микола Севрюк, увійшли автозаводці Крутов Віктор, Агромаков Валентин, Хованський Валентин, Кубишин Василь, Вепренцев Олександр, Костраба Юрій, Терьохін Володимир. Наша команда брала участь у Всесоюзних змаганнях, Чемпіонаті та Кубку Європи, в 16 Чемпіонатах України, на яких, завдяки хорошій спортивній базі та організації регулярних тренувань, кременчуцькі городовики показували високі спортивні результати. Починаючи із 1977 року команда обласної ради спортивного товариства «Авангард» під керівництвом нашого ювіляра 2 рази була чемпіоном та 3 рази призером Центральної ради «Авангард», переможцем та призером Кубка Укрпрофради.
З 1 березня 1999 р. Севрюк Микола Петрович працює в Кременчуцькому національному університеті ім. Михайла Остроградського на кафедрі фізичного виховання. За весь час він підготував 14 майстрів спорту СРСР і 5 майстрів спорту України, чемпіонів та призерів Всесоюзних змагань; чемпіонів, призерів та рекордсменів Європи; двох чемпіонів. В 2002 р. став «Заслуженим тренером України», а в 2006 році, рішенням атестаційної комісії Міністерства освіти і науки України, йому присвоєне вчене звання доцента кафедри фізичного виховання.
70 РОКІВ ТОМУ, 12 червня 1948 р., в м. Харків народився фехтувальник, який прославив Кременчук – Алфімов Євген Володимирович, майстер спорту. Євген Володимирович навчався в ЗОШ №11, а з 1962 – в ЗОШ №19. В школі він займався легкою атлетикою, а згодом захопився фехтуванням. В змаганнях почав виступати як рапірист з 1968 р., брав участь у першості області, в Чемпіонаті України. У 1983 році став кандидатом в майстри спорту. А в 1989 р. Євген Володимирович брав участь у першості області, що востаннє проводилася в Кременчуці. У 2000 році в нашому місті відбувся турнір між ветеранами фехтування, в якому найкращими стали Алфімов Євген та полтавчанин Сосна В’ячеслав.
55 РОКІВ ТОМУ, в 1963 р., в м. Астрахань народився Микола Олександрович Коломойцев. Кандидат в майстри спорту СРСР, чемпіон України серед школярів, багаторазовий чемпіон області, переможець республіканських змагань на приз генерала І.Д.Черняховського, переможець Дністровської регати навчався в Кременчуцькій ДЮСШ № 1. Потім закінчив Дніпропетровський інститут фізкультури і зайнявся професійною греблею.
20 травня 1963 р. в с.Чечелево народився Олександр Васильович Скирда. Спортсмен закінчив школу №7, з 14 років почав займатися класичною боротьбою у тренера М.М. Андрусенка. В 1979 році Олександр зацікавився мотоспортом і вже через рік посів ІІІ місце на чемпіонаті з мотокросу в класі 125 см3 серед чоловіків. В 1980 та 1981 рр. в Хоролі Олександр Васильович став чемпіоном області. В 1987 році посів 3 місце в Чемпіонаті УРСР.
Поряд з мотокросом з 1980 р. Олександр Скирда брав участь у новому виді мотоциклетного спорту – тріалі, і одразу став другим призером на чемпіонаті республіки.
Олександр Скирда посідав перші місця не лише на обласних та всеукраїнських перегонах, а був переможцем на міжнародних змаганнях. У 1997 р. посів ІІ місце на чемпіонаті Польщі з мотокросу, 1999 року Олександр Васильович завоював медаль МФУ за ІІ місце на Кубку України по мотокросу, У 2008 році в Боярці Скирда здобув Кубок України К-П «Спорт для всіх», посівши друге місце з мотокросу.
Два роки тому на Першому етапі Кубка України з мотокросу клас ветерани-2 Олександр Скирда став непереможним.
50 РОКІВ ТОМУ, 22 березня 1968 р., в Кременчуці народилася Забодіна Ганна Миколаївна. Займалася легкою атлетикою в ДЮСШ «Авангард» у тренера Бузька В.Я. В 1983 р. вона прийшла в кінний спорт. Тренувалася в Онуфріївській КДЮСШ у тренера Глібова.
В 1993-1998 роках Ганна Забодіна навчалася в Національному аграрному університеті (УСХА) в м. Київ. По закінченні вузу працювала тренером з кінного спорту в Кременчуцькій КДЮСШ, потім стала заступником директора кінноспортивної школи «Фаворит». Згодом деякий час працювала конюхом на Олександрійському кінному заводі, на іподромі в Києві, стажувалася в Англії (рис. 13). А коли повернулася до рідного Кременчука, в середині січня 2013 року стала директором КДЮСШ «Фаворит», і зараз тренує старшу групу вершників.

90 РОКІВ ТОМУ,

22 вересня 1928 р., в нашому місті народився Міщенко Василь Петрович – ініціатор та засновник «моржування» в Кременчуці. Під час служби в армії в Миколаєві Василь Петрович з групою спортсменів-солдат проводив запливи в річці Інгул в зимовий час. Це й стало початком його зимової спортивної кар’єри. Після демобілізації В.Міщенко прийшов працювати на рятувальну станцію, де в 1953 р. створив і очолив секцію із зимових видів плавання у відкритих водоймах. Тут він проводив зимове плавання при страхуванні та підтримці рятувальників. Протягом 1957-1960 рр. В.Міщенко працював завідуючим станції юних техніків, був пропагандистом фізичного виховання та активним членом всесоюзного товариства «Моржів». Крім цього, з 1955 р. Міщенко В.П. був головою міського шахового клубу.
11 жовтня 1928 р. з’явився на світ Коваль Іван Андрійович, який доклав чимало сил до післявоєнного відродження кременчуцького боксу. Він з дитинства захоплювався спортом: бігав, катався на ковзанах, грав у волейбол, футбол. Закінчив вищу школу тренерів та заочне відділення Київського інституту фізкультури. До 1964 р. Іван Андрійович був єдиним в місті тренером з боксу із вищою фізкультурною освітою. Заняття проводив у недобудованих корпусах заводу дорожніх машин, на танцювальних майданчиках міста, потім в спортзалі школи № 4.

85 РОКІВ ТОМУ,
21 серпня 1933 р., в м. Херсон народився заслужений тренер України з веслування Ястребов Григорій Федорович. У 1952-1961 рр. був чемпіоном УРСР з веслування на байдарках, у 1954-1958 рр. – призером СРСР. З 1954 р. почав працювати тренером з веслування. Виховав трьох майстрів спорту міжнародного класу, 16 майстрів спорту СРСР та ін. Декілька років Григорій Федорович був тренером збірної України та Укрради «Водник», а очолювана ним збірна команда Херсонської області кілька років поспіль була переможцем першості України.

70 РОКІВ ТОМУ,
19 вересня 1948 р., у Кременчуці народилася Ткаченко Надія Володимирівна — заслужений майстер спорту СРСР, чемпіонка з легкоатлетичного п’ятиборства. Протягом 1966-1969 рр. Надія Ткаченко тренувалася під керівництвом Віри Василівни Ребрун, входила до складу збірної команди легкоатлетів-школярів області. Н. Ткаченко була багаторазовою чемпіонкою Радянського Союзу з легкоатлетичного п’ятиборства, в 1973-75, 1978 рр. – переможницею Всесвітньої універсіади-73, чемпіонкою Європи 1974 р. в Римі, володаркою Кубку Європи-77 в м.Лілль, виступала на 3 Олімпійських іграх в Мюнхені та в Монреалі. Маючи всього 31 рік від народження, Надія завершила спортивну біографію феноменальною перемогою на іграх в Москві 1980 р., встановивши «вічний рекорд», тому що в 1981 р. на зміну п’ятиборству прийшло семиборство. Після цього вона працювала в Донецьку тренером-викладачем з легкої атлетики спеціалізованої ДЮСШ олімпійського резерву профспілок. В 2005 р. Надії Володимирівні було присвоєно звання «Почесний громадянин Донецька», де вже понад 30 років проводиться турнір імені Надії Ткаченко.
18 серпня 1948 р. в с. Чечелеве Кременчуцького району народився Гайдай Олександр Степанович — заслужений тренер України. Вихованець Безкаравайного Л.А., переможець ЦР «Авангард» серед юнаків, Олександр Гайдай в 1975 р. закінчив факультет фізвиховання Кіровоградського педінституту. В 1982-1993 рр. був тренером ДСТ «Колос», у 1993-2005 рр. – директором СДЮШОР боксу м. Кременчука, а 2006-2008 рр. – тренером збірної Ірану з боксу. З 2008 Олександр Степанович повертається до кременчуцької СДЮШОР тренером з боксу. З Богданом Гончаром та тренерами школи підготував 18 майстрів спорту, призерів міжнародних змагань, першостей України. Неодноразово запрошувався тренером збірної команди України: юнаків, юніорів та дорослих.

65 РОКІВ ТОМУ,
18 листопада 1953 р., в с. Чегужине Козельщанського району народився Радченко Григорій Андрійович. Вихованець тренера Олексієнка з СК «КрАЗ», з 1974 р. був тренером з велоспорту ДЮСШ СК «КрАЗ». В 1977 р. Григорій Радченко переміг в Італії на міжнародних (СРСР, США, Франція, ГДР) змаганнях на приз газети «Unita». В 1976 р. у Чехословаччині брав участь у дводенній гонці в складі збірної команди України та посів друге призове місце. В 1977 р. на чемпіонаті в Чехословаччині у складі збірної команди профспілок СРСР посів третє місце.

60 РОКІВ ТОМУ
народився чемпіон республіки з плавання Сергій Пігаль. Дитинство Сергія пройшло на березі Тилигуло-Березанського лиману Одеської області. Коли його родина переїхала до Кременчука, він регулярно тренувався у Світловодському басейні з тренером, кандидатом у майстри спорту з дзюдо Володимиром Черничком. Окрім плавання, він захоплювався дзюдо, класичною боротьбою та легкою атлетикою. У 1970 р. в м. Жданов Сергій Пігаль став чемпіоном республіки. В 1973 р. – завоював срібний кубок всесоюзних змагань з плавання вільним стилем на дистанціях 50 і 100 метрів. В 1976 р. С.І. Пігаль здобув п’ять золотих медалей.

Із вдячністю ми згадуємо наших ювілярів і прославляємо їх спортивні подвиги, які повинні стати прикладом для спортсменів-початківців, метою і мрією нашої спортивної молоді, тому що спортивна слава залишиться вшанованою і незабутою назавжди.
З ювілеєм, непереможні кременчужани!

Ілюстрації з архіву музею, спеціальної літератури та з відкритих джерел.

Вікторія Ширай,
ст. науковий співробітник Кременчуцького краєзнавчого музею