Зірка академіка Герасимовича

Зірка академіка Герасимовича

Зірка академіка Герасимовича

Зірка академіка Герасимовича. Не одне покоління астрофізиків Радянського Союзу виховане на книгах знаменитого «Пулковського курсу». Ініціатором видання цього астрофізичного посібника був наш земляк, професор Борис Петрович Герасимович, один з перших і видатних астрофізиків-теоретиків і спеціалістів в зоряній астрономії, організатор науки, відомий у нас і за кордоном. Йому було 48 років, коли для всього наукового світу, для співробітників, учнів, для сім’ї він зник…

Борис Петрович Герасимович народився 31 березня 1889 року в Кременчуці. Батько – лікар, директор повітової лікарні. В сім’ї було ще троє дітей. В 1899 році Борис поступив у Полтавську гімназію, проте за участь в революційному русі (а він був членом бойової організації есерів) в 1906 році його виключили з гімназії. Чотири рази піддавався арешту. Провівши у в’язниці два роки, в 1909 році він здав екстерном екзамени на атестат зрілості і в наступному році став студентом фізико-математичного факультету Харківського університету. Вивчаючи астрономію, вже на другому курсі він був удостоєний премії за твір «Аберація світла і теорія відносності».
Після закінчення університету Герасимовича залишили для підготовки до професорського звання. В 1916 він стажувався у Пулковській обсерваторії. В 1917-1922 – приват-доцент Харківського університету, з 1922 року – професор цього університету. В 1922 році він завідував секцією астромеханіки, читав курси астрономії, механіки, аеродинаміки. Крім того, з листопада 1920 року був старшим астрономом Харківської університетської обсерваторії. Викладав і в інших вузах Харкова.
Вже в 1920-х роках його роботи набули популярності за кордоном. У 1926-1931 Борис Петрович перебував у науковому відрядженні в США, у Гарвардській обсерваторії. В лютому 1931 року Герасимовича запросили до Пулкова завідувати астрофізичним сектором, а в 1933 році він стає директором Пулковської обсерваторії.
З відновленням скасованих після революції учених звань і ступенів Б.П.Герасимовича в грудні 1934 року затвердили, без захисту дисертації, в ступені доктора наук з астрономії.
У «пулковський період» Б.Герасимович був головою Комісії по дослідженню Сонця, завідував астрономічної групою Комісії з освоєння стратосфери, входив до складу Фізичної групи при Президії АН СРСР і в Президію Астрономічної ради АН СРСР. Наукову спадщину Герасимовича складають понад 170 статей і монографія «Фізика Сонця».
Майже всі дослідження були проведені й опубліковані Борисом Петровичем у США, під час перебування його в Гарвардській обсерваторії. Разом з американськими колегами він опрацював колосальний фотографічний спостережний матеріал.
Одним з перших Герасимович заявив про необхідність повернення Пулковській обсерваторії першорядного світового значення, яке вона втратила на початку ХХ століття. Для цього необхідно було повернути Пулково в систему Академії Наук. В 1934 році це питання практично було вирішене. Після цього Герасимович запропонував широкий план реорганізації обсерваторії. Він же очолив роботу по організації спостережень повного сонячного затемнення 19 червня 1936 року.
На засіданні фізичної групи Академії Наук СРСР 5 липня 1936 року Герасимович доповів про перші результати. Робота була відзначена подякою і премією Академії. Було рекомендовано негайно розпочати підготовку до наступного видимого в СРСР затемнення Сонця 21 вересня 1941 року.
Та вже з другої половини 1935 року над Пулковом почали збиратися хмари. В атмосфері зростаючої підозрілості розгорталися масові репресії проти багатьох тисяч людей. Виникали і проносилися смерчами кампанії цькування вчених у пресі – брудні хвилі політичних звинувачень з безглуздих і надуманих приводів. В лютому 1936 року вийшла стаття, де директору Державної Астрономічної обсерваторії було пред’явлено ряд звинувачень: в плазуванні перед зарубіжною наукою – у введенні «гарвардських тем», у придбанні нібито застарілої закордонної техніки (спектрогеліоскопу) у збиток вітчизняній, в дублюванні деяких зарубіжних робіт, в неправильному використанні 30-дюймового пулковського рефрактора, в науковій неспроможності самого директора і т.п. А в червні-серпні почалася справжня облога директора обсерваторії Герасимовича через газету «Ленінградська правда». Крім вже згаданих, тут додалося звинувачення в друкуванні наукових праць переважно в зарубіжних журналах. Про рівень газетних «викривачів» можна судити вже по тому, що в цих статтях декілька разів повторювалося звинувачення директора (тільки вслухайтеся!) в «затиску самокритики»!
Герасимович подає в АН прохання про свою відставку. Проте загальні збори АН СРСР відхилили прохання, вважаючи звільнення його від обов’язків директора неможливим.
Із пулковців Борис Петрович Герасимович був заарештований останнім, у червні 1937 року. 30 листопада 1937 р. було винесено вирок і Б.П.Герасимовича не стало. В документах про реабілітацію Герасимовича від 23 березня 1957 р. у графі «дата смерті» вказано 30 листопада, в графі про причину смерті – прочерк.
Світова астрономічна громадськість була приголомшена, вчені не хотіли вірити чуткам, що доходили з Росії.
Борис Петрович Герасимович – це один з тих «могікан», представників прекрасної інтелігенції, яка не лише словами, а й справами відгукувалася на потреби Вітчизни. Контакти, обмін ідеями і досвідом, просто людські зв’язки між представниками різних країн – кисень для справжнього вченого і художника. Ось чому у Б.П.Герасимовича, як представника саме такої наукової інтелігенції, є чому повчитися. Його думки, що звучали зі сторінок журналів початку 30-х років минулого століття, актуальні і в наші дні.
На зворотному боці Місяця є кратер Герасимович, а в незмірних глибинах Космосу летить відкрита у 1970 році мала планета 2126, яка теж названа Герасимович. З 2016 року на плані Кременчука з’явилася вулиця Академіка Герасимовича. Якщо не помиляюся, більше в жодному місті на території колишнього Союзу такої вулиці нема.

Лідія Гришко